Zaproszenie

Koledzy i Koleżanki,

            Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się występowaniem hiperglikemii. Hiperglikemia zaś jest wynikiem zaburzeń w wydzielaniu insuliny, działaniu insuliny lub też współistnienia obu tych zaburzeń, a każde z nich ma różny stopień nasilenia.
            Coraz więcej osób cierpi z powodu cukrzycy. Od roku 1995 do 2030 ilość chorych na cukrzycę wzrośnie aż o 114%.
            Cukrzyca powoduje ogromne spustoszenie w organizmie. U cierpiących z powodu tej choroby dochodzi do rozwoju zmian dotyczących zarówno małych naczyń (retinopatia, nefropatia, neuropatia), jak i dużych naczyń (choroba wieńcowa, udar mózgu, zmiany miażdżycowe). Rozwijające się późne powikłania cukrzycy powodują bardzo istotne pogorszenie jakości życia i znaczne skrócenie czasu przeżycia.
            Tylko wczesne rozpoznanie choroby i jej leczenie zgodne z zaleceniami może ograniczyć skutki, jakie niesie ze sobą to schorzenie.
            Katedra i Klinika Chorób Metabolicznych UJ w Krakowie oraz Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii ŚAM w Zabrzu organizują dla Państwa spotkanie mające na celu przedstawienie aktualnego stanu wiedzy na temat wczesnej diagnostyki oraz terapii cukrzycy – od stosowania odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego poprzez odpowiednią terapię lekami doustnymi, terapię łączoną do insulinoterapii.
            Wierzymy, że informacje te pomogą Państwu  wcześnie rozpoznać cukrzycę, jak i staną się pomostem do lepszego zrozumienia postępowania u chorych na cukrzycę.
            Zachęcamy do udziału w spotkaniu,

 

Prof. zw. dr hab. n. med. J. Sieradzki               Prof. zw. dr hab. n. med. W. Grzeszczak