Zaproszenie

Wykładowcy

Informacje ogólne

Łódź

Warszawa

Katowice

Kontakt

 

WYKŁADOWCY

Prof. dr hab. n. med.  Zbigniew Gaciong

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki

Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak 

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz   

Prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki

Prof. dr hab. n. med.  Andrzej Więcek  

 

Prof. dr hab. n. med. Tomasz GrodzickiProf. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki urodzony 03.16.1959 r. w Krakowie, profesor nauk medycznych (2003), specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Specjalista krajowy w dziedzinie geriatrii, Prodziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytety Jagiellońskiego  Collegium Medicum ds. klinicznych.
Staże naukowe: Dept. of  Hypertension, Leuven, Belgia; Dept. of  Geriatrics, Hammersmith Hosp., Anglia; Hypertension Division, A. Ochsner Foundation, New Orleans, USA.
Udział  w programach badawczych w dziedzinie nadciśnienia - SYST -EUR (Isolated Systolic Hypertension Trial in the Elderly), EPOGH (European Project on Genetics in Hypertension), HYVET (Hypertension in the Very Elderly Trial).
Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Członek: European Society of Hypertension, International Society of Hypertension, American Society of Hypertension, European Academy for Medicine of Ageing, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne.
Autor ponad 200 doniesień naukowych o charakterze oryginalnym i poglądowym zarówno polskich, jak i zagranicznych, w tym kilkunastu monografii w dziedzinie nadciśnienia i geriatrii.

 

Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław GrzeszczakProf. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak urodzony w 1953 roku w Czechowicach – Dziedzicach, ukończył Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1978 roku. Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1982 roku po obronie pracy doktorskiej pt. „Badania nad prolaktynemią u chorych na ostrą i przewlekłą niewydolność nerek”. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskał na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1986 roku na podstawie dorobku naukowego oraz po obronie pracy habilitacyjnej pt. „Wpływ blokady  receptorów opioidowych naloksonem na wydzielanie hormonów przysadki, przytarczyc, trzustki, nadnerczy i gonad u chorych na ostrą i przewlekłą niewydolność nerek”. Tytuł profesora został mu nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 1993 roku. Uczeń Prof. dr hab. Franciszka Kokota. Profesor zwyczajny od 1997 roku.
Od 1991 do nadal prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Członek Senatu Śląskiej Akademii Medycznej od 1993 do nadal. Prorektor ds. klinicznych Śląskiej Akademii Medycznej w latach 1996 – 1999. Redaktor Naczelny Diabetologii Doświadczalnej i Klinicznej od 2001 do nadal (obecnie najwyżej punktowane czasopismo diabetologiczne w Polsce – IC = 6,02, KBN = 5 pkt), Diabetologii po dyplomie ( IC = 2,09 , KBN = 1 pkt ), Annales Academiae Medicae Silesiensis ( IC = 4,9, KBN = 4 pkt). Wice Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (od 2001 do nadal). Konsultant regionalny ds. diabetologii ( woj. katowickie, częstochowskie, bielsko-bialskie i opolskie w latach 1995 - 1999). Przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. zaleceń dotyczących leczenia chorych na cukrzycę. Członek Zespołu Ekspertów powołanych przez MZ ds. opracowania narodowego programu walki z cukrzycą.
Jako Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak zorganizował lub współorganizował:
1. oddział hemodializoterapii (od 1992 roku) leczenia chorych z krańcową niewydolnością nerek, w tym głównie chorych z nefropatią cukrzycową;
2.   program leczenia ciągłą ambulatoryjną dializą otrzewnową i automatyczną dializą otrzewnową chorych z krańcową niewydolnością nerek, w tym głównie chorych na cukrzycę;
3. pracownię badań genetycznych. W pracowni prowadzone są badania nad genetycznym podłożem niewydolności nerek, cukrzycy i powikłań tej choroby oraz nadciśnienia tętniczego. Efektem pracy w tym zakresie są liczne opublikowane prace w czasopismach o wysokim współczynniku wpływu;
4.   pracownię badań denzytometrycznych;
5.  pracownię diagnostyki nadciśnienia tętniczego ( USG, UKD z możliwością oceny przepływów doplerowskich, aparatu do ciągłego pomiaru ciśnienia tętniczego).
Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak jest autorem lub współautorem około 800 opublikowanych prac w czasopismach zagranicznych i krajowych. Łączny współczynnik wpływu (IF) opublikowanych prac przekracza 300 pkt, zaś łączna punktacja MNiI (dawniej KBN) wynosi około 4000 pkt. Aż 128 opublikowanych prac było cytowanych przez innych autorów. Łączna ilość cytowań na koniec grudnia 2005 wynosi 1890.
W latach od 2001 do końca 2005 prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak opublikował 49 prac w czasopismach z listy filadelfijskiej. Łączny IF prac opublikowanych w tym ostatnim okresie czasu wynosi 202,956 pkt. W ostatnich 5 latach opublikował 246 artykułów w czasopismach polskich, 7 książek, 20 rozdziałów w książkach. Łączna punktacja MNiI wynosi w tym okresie 2187 pkt. Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak przedstawił w okresie ostatnich pięciu lat na zjazdach zagranicznych 110 prac, zaś na zjazdach krajowych 95 prac. Łączny IF przedstawionych na zjazdach prac wynosi 446,778, zaś łączna punktacja MNiI 1593 pkt.
Jest członkiem Rady Naukowej następujących czasopism: Przegląd Lekarski, Nefrologia i Dializoterapia Polska, Diabetologia Praktyczna, Choroby Serca i Naczyń, Nefrologia i Nadciśnienie Tętnicze, Medycyna Praktyczna i inne.
Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak był promotorem 51 przewodów doktorskich. Był opiekunem w 3 przewodach habilitacyjnych (prof. K. Strojek, J. Gumprecht, D. Moczulski). Pod jego kierunkiem 4 osoby uzyskały tytuł profesora (prof. E. Żukowska-Szczechowska, K. Strojek, J. Gumprecht, W. Pluskiewicz).
Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak był recenzentem w wielu przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Recenzował prace z ramienia CK.
Specjalne zainteresowania to podróże, astronomia i religioznawstwo.

 

Prof. dr med. Michał NowickiProf. dr med. Michał Nowicki jest wychowankiem „katowickiej szkoły nefrologicznej” Profesora Franciszka Kokota. Po ukończeniu studiów w roku 1988 przez 12 lat pracował w Klinice Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiej Akademii Medycznej gdzie uzyskał stopień doktora medycyny (2002) i doktora habilitowanego (1997). Od 2000 roku jest kierownikiem Kliniki Nefrologii i Dializoterapii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a od 2003 roku jest kierownikiem Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i (od 2004 roku) profesorem zwyczajnym w tym Uniwersytecie. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 2002 roku. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej oraz tytuł Clinical Hypertension Specialist nadany przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (2001). Jego główne dziedziny zainteresowań naukowych obejmują zaburzenia metaboliczne (w tym w szczególności węglowodanowe i wodno-elektrolitowe) u chorych z niewydolnością nerek i chorych na nadciśnienie tętnicze pierwotne. Prof. Michał Nowicki jest autorem około 140 artykułów, w tym około połowy opublikowanych w piśmiennictwie światowym oraz 17 rozdziałów w podręcznikach, w tym 5 zagranicznych.
Jego hobby stanowią żeglarstwo i nurkowanie.