informacje komitet naukowy Program Rejestracja Zakwaterowanie Komunikat
 


Szanowni Państwo,


Nefropatia cukrzycowa jest jednym z przewlekłych powikłań cukrzycy dotyczących drobnych naczyń. Powstaje ona na skutek uszkodzenia włośniczek kłębuszka nerkowego. Uszkodzenie to jest wynikiem długotrwałego, zwiększonego stężenia glukozy we krwi i innych zmian patologicznych (genetycznych i niegenetycznych) zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i 2. Ryzyko uszkodzenia nerek u chorych na cukrzycę jest 12–17-krotnie większe niż u chorych bez cukrzycy.
Rozwijające się zmiany w nerkach chorych na cukrzycę polegające na szkliwieniu tętniczek kłębuszka nerkowego i całych kłębuszków nerkowych oraz włóknieniu śródmiąższu prowadzą do uszkodzenia nerek oraz do rozwoju ich niewydolności. Rozwijająca się niewydolność nerkowa prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia oraz istotnego skrócenia czasu przeżycia. Nie należy zapominać o tym, że aż blisko 25% wszystkich chorych leczonych nerko-zastępczo w Polsce to chorzy na cukrzycę.
Tylko wczesne rozpoznanie choroby nerek i jej odpowiednie leczenie może uchronić wielu chorych na cukrzycę przed rozwojem ich krańcowej niewydolności.
Przedstawieniu aktualnego stanu wiedzy na temat nefropatii cukrzycowej ma posłużyć, organizowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, Sympozjum Naukowe pt. „Nefropatia cukrzycowa – etiopatogeneza, obraz kliniczny i leczenie”, na które Państwa serdecznie zapraszamy.

  Prof. dr hab. n. med.
Andrzej Więcek
Prezes PTN
Prof. dr hab. n. med.
Władysław Grzeszczak
Prezes PTD

 
 
evmaco-logo